Müşterisinin kızına aşık oldu ve evlendi 2010-02-13 - 09:18:05

İnsanoğlu var oldukça, ‘cins-i latif ’in güzel görünme kaygısı da var olacaktır kuşkusuz… Onlar için, güzel olmak ve güzelliklerini devamlı kılmak her devirde önemli olmuştur.

Doğal olarak, bu amaca ulaşma yolunda hiçbir fedakarlık, sıkıntı ve masraftan kaçanılmaz.
Zaten her kadın güzeldir. Ama hangi cevher işlenmeden, gerçek değerine ve ışıltısına kavuşabilir ki? Fark yaratabilen ve bir adım öne çıkabilenler, bakımlı olmanın önemini kavrayabilmiş kadınlardır.
Hanımlar bilirler. Bir kadının, o günkü morali ve enerjisi, saçının istediği formda olmasıyla doğru orantılıdır. Üzerinde taşıdığı kıyafet ne kadar şık ve pahalı olursa olsun, makyajı ne kadar özenli yapılırsa yapılsın, eğer saçından memnun değilse, hiçbir şeyden memnun değil demektir.
Belki de aynı sebeple, bir kadının morali biraz bozulsa kendisini iyi hissetmesi için aklına gelen ilk adres kuaförünün adresidir. Çünkü orada kendisini tanıyan, ne istediğini bilen, onu anlayan ve zaten var olan güzelliğini sanatıyla taçlandıran insanlar vardır.
Bir çok kadın için devamlı gittiği kuaför salonu, aynı zamanda rehabilitasyon merkezidir de…    
Bu düşüncelerden hareketle,“Yaşamın İçinden”de bu hafta Suat Birer`i misafir ettik.
O, ilimizin en ünlü bayan kuaförlerinden biri, hanımların güzelliğinden ilham alan bir sanatçı.
Arkadaşım Onur`la birlikte Suat Birer`in kuaför salonuna giderken, mesleklerinde başarılı olan insanların kibirli ve kaprisli olabileceği önyargısıyla biraz tedirgindim. Ne soracağım, soracağım sorulara nasıl yanıtlar alacağım konusunda da endişelerim vardı.
Fakat Suat Bey`in kuaför salonuna girer girmez öyle sıcak ve içten karşılandık ki, bütün önyargı ve gerginliğim bir anda yok oldu.
Salon, son derece nezih, düzenli, hijyenik ve göz alıcı bir dekorasyona sahip. Koltuklar doluydu. Bayanlar güzelliklerine güzellik katarken, paravanın diğer tarafında saç kestiren, manikür ve pedikür yaptıran beyleri gördüm.
Suat Bey bizi kapıda karşıladı, hemen çay ve kurabiyeler ikram edildi. Zarif eşi Nalan Hanım`ın da aramıza katılmasıyla kendimizi sıcacık bir sohbetin içerisinde bulduk.
Nalan Hanım`ın kuaför olmadığını, kuaför salonlarının tüm idaresinin kendisinde bulunduğunu, Suat Bey`in ise sadece işin sanat yönüyle uğraştığını öğrendik.
Siz de ilimizin bu çok ünlü kuaförünü ve güzel ailesini daha yakından tanımak isterseniz, buyurun söyleşimize…

MÜŞTERİMİN KIZINA AŞIK OLDUM

 
Suat Bey, bu kentte popüler bir isimsiniz. Suat Birer kimdir?   
1973 yılında, İzmit`te dünyaya geldim. İlkokulu Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu`nda, ortaokulu İnkılap Ortaokulu`nda bitirdikten sonra eğitimime devam etmedim. Kuaför çırağı olarak meslek hayatına atıldım.

Nereden aklınıza geldi bayan kuaförü olmak?
Ortaokulu bitirdikten sonra okula devam etmek istemedim. Babam Devlet Malzeme Ofisi`nde kısım amiriydi. Ayla adında bir de sekreteri vardı. Babama ortaokulu bitirdikten sonra okumayacağımı söyledim. Babam da “Benim çocuk okumayacak ne yapalım?” diye sekreterine sormuş.  O da, babama “Madem okumuyor, o zaman meslek sahibi olsun” demiş. Babam da beni Ayla Abla`ya emanet etti. 

MOTORCU OLACAĞIMA...

Sekreter Ayla Hanım sizi nereye götürdü?

Babam bana “Ayla Ablan seni bir yere götürecek, orada çalışacaksın” dedi. Ayla Abla da beni aldı, bayan kuaför salonuna götürdü. 
Bayanların arasında çalışmak güzel bir duygu olmalı ?
Benim için farklı bir duyguydu o zaman. Sıkıldım, çok tepki gösterdim. Bayan kuaföründe çalışmak istemiyordum…

Babanız ne dedi bu işe?
Tepki gösterdiğim zaman, babam aldı beni karşısına, “Bu işi beğenmezsen sanayide motorcuya vereceğim seni” dedi. O işin daha ağır olduğunu düşünerek motorcu çırağı olacağıma kuaför çırağı olmayı kabul ettim mecburen.

Hangi kuaförün yanında çırak olarak başladınız?
1986 yılında Kuaför İrfan`ın yanında çırak olarak mesleğe başladım. Daha sonra 1991 yılına kadar Kuaför Orhan`la çalıştım.

Çok başarılı ve kentin en çok kazanan kuaförüsünüz. Başarınızı kime borçlusunuz?
Tabii ki babama ve babamın beni teslim etiği Ayla Abla`ya borçluyum. Şimdi çok mutluyum. İyi ki bayan kuaförü olmuşum.

Çıraklık döneminden sonra, kendi iş yerinizi ne zaman açtınız?
İyi bir çıkarlık devresinden sonra 1991 yılı eylül ayında kendi kuaför salonumu açtım. Kendi salonumu açtıktan 2 yıl sonra da askere gittim. 1995 senesinde askerden döndüğümde mesleğe devam ettim ve işimi geliştirmeye başladım.

Bayan kuaförlüğü bir erkek için zevkli olmalı, etrafınızda güzel bayanlar var.
Kesinlikle güzel bir meslektir. Birçok bayan tanıyorsunuz.

NALAN`LA TANIŞTIM NİŞANLIMDAN AYRILDIM

 
Bayan müşterilerinizle çıktığınız oldu mu?
Bekarken çıktıklarım oldu tabii. Çok bayan arkadaşım oldu. Bekarlığımı renkli bir şekilde yaşadım. Birçok dostluklar da edindim... Ama saygı sınırlarını asla aşmadım ve kimseye bir rahatsızlık vermedim.
Nalan Hanım`la ne zaman, nasıl tanıştınız?
Nalan Hanım`la tanıştığımda nişanlıydım…
Nasıl yani?
Nişanlıydım işte. Nalan`ı görüp tanıştıktan sonra nişanlımdan ayrıldım. 
Peki, Nalan Hanım`la nasıl tanıştınız? 
Çok enteresan bir şekilde tanıştık. Nalan Hanım`ın annesiyle daha önceden tanışıyorduk. Annesi benim müşterimdi. O sıralar Nalan`ın mezuniyet töreni vardı. Mezuniyet saçını yaparken tanıştık. 
Sonra neler oldu?
Nalan Hanım`ın saçını yaparken, bana ”Suat Abi” diye hitap etmişti. Sonra kendisini yemeğe davet etim.

Hemen kabul etti mi?
Biraz naz yaptı tabii ama beni fazla yormadı. Daha sonra yemeğe çıktık. Yemekten sonra bir elektriklenme yaşadık. Bir yıl arkadaş kaldıktan sonra 2001 yılında da evlendik.

Çocuğunuz var mı?
4 yaşında Aras Can Birer adında çok şirin bir oğlumuz var. Özel Seymen Koleji anasınıfına devam ediyor.

EVLENDİKTEN SONRA ÇAPKINLIĞI UNUTUM

Evlendikten sonra çapkınlık var mı?
Kesinlikle hayır. Ben hala eşim Nalan`a aşığım. Yaşamım boyunca yaptığım en iyi tercihtir. Çok mutluyuz. Evlendikten sonra Nalan bana çapkınlığı unuturdu…

Nalan Hanım sizi kıskanıyor mu?
Evliliğimizin ilk zamanlarında kıskanıyordu ama şimdi böyle bir sorunumuz yok. İkimiz de çok rahatız. Sadece işimizi yapıyoruz…

Şu an kaç iş yeriniz var?
İki iş yerimiz var. Benim başında bulunduğum, yürüyüş yolundaki iş yerim sadece bayan kuaförüdür. Eşim Nalan`ın başında durduğu Leyla Atakan Caddesi`ndeki iş yerimiz hem bayan hem de erkek kuaförüdür.

Bay ve bayan erkek kuaförü aynı yerde mi?
Evet. Öyle müşterilerimiz vardır ki el ele tutuşup gelirler. Kocası manikür, pedikür yaptırıp saç- sakal tıraşı olur, eşi de saç bakımı ve cilt bakımını yaptırır.

Erkekler geldiği zaman bayanlar sıkılmıyor mu?
Hayır, hayır. Bayanlar bölümü ile erkekler bölümü arasında paravan vardır. Kimse kimseye rahatsızlık vermez. Son derece uygar bir ortam sunuyoruz müşterilerimize. 

EVİMİ OTEL GİBİ KULLANIYORUM

Mesleğinizde markasınız. Bunu neye borçlusunuz?
Ben marka olmaktaki başarımı eğitime ve gelişime olan inancıma, aynı zamanda çalıştığım firmalara bağlıyorum. Ayrıca eşime ve aileme de çok şey borçluyum. 15 yıldır kendi firmalarımızın profesyonel gelişim ve profesyonel işletmeyle ilgili yurt içi ve yurt dışı tüm seminerlerine mutlaka katılırım. Sürekli kendimi yenilerim.

Yenilikleri takip ediyorsunuz yani.
2002 yılında çok amaçlı salonu açtığımızda, İzmit`te kuaför sektöründe çok ciddi bir sıçrama yaptık. Ben, bunun böyle olacağını çok önceden görmüştüm. O zamanki kararım “Ben ya bu atılımı yapacağım ya da bu işi bırakacağım” idi. Hazırlıklara, çok amaçlı salonu açmadan bir yıl önce başlamıştım. Sonunda hedefime ulaştım. O dönemde yanımda çalışan arkadaşlarıma birçok şey borçluyum. Halen bizimle devam eden arkadaşlarım var. Sektöründe ileriyi görüp, yeniliği takip ederek geliştiğin zaman başarı geliyor. Kısaca marka olmak kendini yenilemeye, eğitime ve kişisel yeteneğe bağlı. İşimde çok titiz ve disiplinliyim.

İki iş yeriniz var, peki patron kim?
İki işyerimiz var. 40 tane eleman çalıştırıyoruz. Ben daha çok işin sanat boyutuyla ilgiliyim, Nalan Hanım ise idari ve finans işleriyle. Patron genelde Nalan Hanım`dır. Sağ olsun bütün yükü üzerimde almış durumda. Kendisi meslekten değil ama idari kısmını çok iyi yürütüyor.

Yoğun bir işiniz var, kendinize vakit ayırıyor musunuz?
Sürekli dışarıdayız. Evi bir otel gibi kullanıyoruz. Evde vakit geçirmeyi çok seviyorum ve çoğu zaman ev ortamına özlem duyuyorum. İşe gitmediğimiz zamanlar, evden dışarı çıkmamaya özen gösteriyoruz.

Tatile gidiyor musunuz?
Vakit buldukça gidiyoruz tabii ki. Bodrum`da bir yazlığımız var. Her yaz kesinlikle 20 gün oraya gidiyoruz. Ayrıca, Bolu Abant`ı çok beğeniyoruz. Kartepe ve Uludağ`a da gidiyoruz…

NALAN HANIM MUTFAKTA SÜPERDİR

Nalan Hanım size güzel yemekler pişiriyor mu?
O konuda Nalan Hanım`ın hakkını yiyemem, mutfağı süperdir. 5 dakikada harikalar yaratır. Çoğu kez yemeği sefer tasına koyup, salona getirdiği olur. Getirmediği günlerde de dışarıdan yerim.

Yemek konusunda siz becerikli misiniz?
Yemek konusunda fazla becerikli değilim… Ama çok güzel omlet yaparım. Mutfakta da eşime yardım etmeyi seviyorum.

Gününüz bayanlarla geçiyor, her gün şık olmalısınız. Giyim tarzınız nasıldır?
Spor bir tarzım var. Genelde Tommy veya Diesel`den giyinirim. Daha çok İstanbul`dan alışveriş yapıyorum. Yurt dışına çıkınca da yüklü miktarlarda alışveriş yaparım. Şık ve özenli olmaya özen gösteririm. Ben tam bir ayakkabı tutkunuyum. Ayda 3 sefer ayakkabı alırım. Eve götürmediğim bir sürü ayakkabım var.

Neden eve götürmüyorsunuz?
Nalan Hanım`dan çekiniyorum. Bazen bu huyuma kızıyor çünkü.

Hobileriniz nelerdir? Ne yapmayı seversiniz?
Sürekli çalıştığımız için pek fazla hobimiz olmuyor. Balık tutmayı, yatımla gezmeyi ve sinemaya gitmeyi çok seviyorum. 

Yatınız mı var sizin?
Evet. Marina`da demirli çok şirin bir yatım var. Yazın denize açılıyorum.

Kitaplarla aranız nasıl?
Meslekle ilgili yayınları takip ederim, günlük gazeteleri düzenli okurum ama kitap okumayı hiç sevmiyorum maalesef.

Çocuğunuzun da bu mesleği seçmesini ister misiniz?
Çok yorucu bir mesleğimiz var. Bu yüzden Nalan Hanım oğlumuzun bu mesleği seçmesine sıcak bakmıyor. Ben oğlumuzun sevdiği işi yapması taraftarıyım. Ona çok iyi bir eğitim sağlayabilmek için her türlü fedakarlığı yaparım… 

Başka çocuk yapmayı düşünüyor musunuz?
Ben düşünüyorum. 3-4 tane olsa fena olmaz. Nalan`la ikimizin hayatı çocuktan sonra çok değişti. Çocuklar mükemmel varlıklar. Çok farklı bir duygu. Allah isteyen herkese evlat nasip etsin. Her şeyimiz çocuğumuz için.

İZMİT`TE METROSEKSÜEL ERKEK ÇOĞALDI

Erkekler kuaförde bakım yaptırıyor mu?
Erkekler bu konuda çok hassas. 4 yıl içerisinde bakımlı erkek sayısı çok arttı. Birçoğu çekindikleri için bu zamana kadar kuaföre gelememiş. Artık çok sayıda erkek müşterimiz var. İlimizde metroseksüel erkek sayısı epeyce çoğaldı.

Meslektekilere ve mesleğe yeni gireceklere tavsiyeleriniz nelerdir?
Eğer bu mesleğe gönül vermişlerse ve iyi bir yere gelmek istiyorlarsa hedefleri olsun. Kişisel gelişimlerine önem versinler, eğitimlerini alsınlar ve dil öğrensinler. Saat ve gün doldurmak için bu mesleği yapmasınlar. Biz sanatçı insanlarız. Kuaförlük yaratıcılık ister, sadakat ister, dayanıklılık ve sabır gerektirir. Biz kuaförlerin, genellikle çok yoğun bir çalışma temposu olur ve hafta sonu tatilimiz yoktur. Ama kuaförlük iyi gelir getiren bir meslektir.
Renkli bir mesleğiniz var. Meslekte başınıza gelen ilginç bir anınız var mı?
Olmaz mı. Hangisini anlatayım ki. Bir gün, bir damatla gelin geldi.  Gelin olan Fulya Hanım benim eski müşterimdi ve çok samimiydik. Gelinler, düğün günü genellikle çok stresli olurlar. Biz de Fulya Hanım`ı rahatlatmak için espriler yapıyorduk. Onun saçını yaparken damat geldi. Damadı görünce Fulya zangır zangır titremeye başladı. “Yahu Fulya” dedim, “Bu nasıl titremek böyle, sanki ilk kez evleniyorsun.”  Ben bunu söyler söylemez, damat Fulya`ya “Sen benden gizledin mi? Nasıl olur böyle bir şey!” diye bağırmaya başladı ve neredeyse Fulya`yı kuaförde bırakıp gidiyordu. Durumu toparlayana kadar ömrümün yarısı gitti. Ben, gülsünler diye espri yaptığımı anlatana kadar damadı zor sakinleştirdik. Bu anıyı hiç unutmuyorum.

BİZİM AİLEDE PATRON BENİM

Nalan Hanım bize biraz kendinizden söz eder misiniz?
Doğma büyüme İzmitliyim. İlkokulu Ulugazi İlköğretim Okulu`nda okudum. Liseyi ise İzmit Lisesi`nde bitirdim. Kısaca, klasik bir İzmitliyim. Annem ve babam da eski İzmitli. Onlar halen kuyumculuk mesleğiyle uğraşıyor. Liseden sonra tahsilime devam etmedim ticarete atıldım. Kendi kuyumcu dükkanımızda iş hayatına başladım. 

İşinizin patronu siz misiniz?   
Suat`la evlendiğimden beri yöneticilik yapıyorum. 8 yıl oldu. İş yerlerimizin bütün idari ve finans işleri benden sorulur.

Eleman alımında nelere dikkat edersiniz?
Eleman alımında ilk dikkat ettiğimiz konu tecrübe. Beceri ve estetik de ararım. Kuaförlük mesleğinde genellikle tahsil aranmaz.

Evliliğinizin meyvesi olan çocuğunuzdan biraz söz eder misiniz?
Mutlu bir evliliğimiz var ve evliliğimizin meyvesi de oğlumuzdur. İkinci bir çocuk istemiyorum. Oğlumuz, Özel Seymen Koleji ana sınıfına devam ediyor. Çok başarılı ve dışa dönük bir çocuk. Suat Bey de  ben de öyleyizdir. Oğlumuza da bizden yansımış olmalı.
 
En büyük eğlenceniz nedir?  
Hiçbir şey yapmasak, evde beraber olsak bu bize yeter. Birlikte olmak bizim için çok büyük bir eğlence.

ÖNCELERİ KISKANIYORDUM… AMA ARTIK DEĞİL.

Eşiniz Suat Bey, mesleği gereği kadınlarla yakından ilgileniyor. Onu kıskanıyor musunuz?  
İlk zamanlarda çok kıskanıyordum. Ama bunun iş ve yaşam şekli olduğunu fark ettiğimde kıskançlığımdan kurtuldum. Suat`ı seven insanlar, Suat`ın sevdiği insanı kabulleniyor. Onun müşterileri genellikle ablası ve kardeşi gibidir. Müşterilerimizi ailemiz gibi görürüz.

Haftanın kaç günü çalışıyorsunuz?
Yedi gün, 24 saat diyebiliriz. Kışın bir gün tatil yapıyoruz fakat yazın pek fazla tatil imkanımız olmuyor. Yazın, pazar günleri de çalışıyoruz. Ama bazen, elemanlarımıza çok güvendiğimiz için iş yerimizi onlara teslim edip, kısa bir tatile çıkabiliyoruz.

Mutluluğunuza gölge düşürecek, ciddi bir tartışma yaşadınız mı hiç?
Eşler arasında zaman zaman tartışmalar yaşanabilir, bu çok doğal bir durumdur. Biz de ara sıra bu tür tartışmalar yaşarız ama kırıcı olmayız. Suat, kibar biridir ve karşısındaki insanla empati kurma yeteneği vardır. Duygulardan çok iyi anlıyor…

Nasıl bir eş Suat Bey ?
Mükemmel bir eştir. Sevecen ve sempatiktir, cana yakındır. Tam bir aile babası ve iyi bir eştir. Birlikte çok eğleniyoruz. Kendisine çok güveniyorum. O ailemizin babasıdır…Biz ona emanetiz…

 

Sayfa :1 - 2 - 3 - 4 - 5« Önceki Sonraki »